فرم صدور آنلاین گواهینامه رانندگی بین المللی

[woodmart_title color=”primary” style=”underlined” woodmart_css_id=”61c1c9cb45656″ title=”سوالات متداول”]

گواهینامه بین المللی رانندگی چیست؟

گواهینامه بین المللی رانندگی (IDP = International Driving Permit) سندی به شکل کارت یا دفترچه و یا ترکیبی از این دو است که اعتبار یک یا سه ساله دارد و توسط مراجع ذی‌صلاح کشورهای مختلف صادر می‌شود. به موجب این مدرک، شخص دارنده، حق رانندگی با وسایل نقلیه موتوری را در کشوری غیر از وطنش، پیدا می‌کند و می‌تواند با وسیله نقلیه خود سفر کند.

گواهینامه رانندگی بین‌المللی نمی تواند نقش یک گواهینامه رانندگی را در کشور محل سکونت‌تان ایفا کند و تنها زمانی می توانید نسبت به دریافت آن اقدام کنید که گواهینامه رانندگی ملی را دریافت کرده باشید. به عبارت دیگر این سند بین‌المللی تنها زمانی معتبر است که همراه با اصل گواهینامه صادره از کشور مرجع باشد.

سازمان جهانی اتومبیلرانی، مرکز جهانی صدور گواهینامه بین‌المللی برای کشورهایی است که به عضویت این سازمان در آمده‌اند. تعداد اعضای این سازمان به 196 کشور می‌رسد و همگی آنها این مدرک بین المللی را قبول دارند.

گواهینامه بین المللی در چند کشور اعتبار دارد ؟

سازمان جهانی اتومبیلرانی، مرکز جهانی صدور گواهینامه بین‌المللی برای کشورهایی است که به عضویت این سازمان در آمده‌اند. تعداد اعضای این سازمان به 196 کشور می‌رسد و همگی آنها این مدرک بین المللی را قبول دارند.

مزایای اخذ گواهینامه رانندگی بین المللی

اخذ گواهینامه رانندگی مزایای زیادی برای متقاضیان دارد. از مزایای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. فرد دارنده IDP به‌راحتی می‌تواند در کشورهای دیگر رانندگی کند.
۲. از گواهینامه بین المللی رانندگی می‌توان به‌عنوان کارت شناسایی نیز استفاده کرد.
3. دارندگان IDP دیگر نیازی ندارند که در کشور در آزمون رانندگی شرکت کنند.
۴. گواهینامه بین المللی در کشورهایی که عضو سازمان جهانی اتومبیل‌رانی هستند، قابل‌استفاده است.
۵. در برخی از کشورها فقط در صورتی به شما اتومبیل اجاره خواهند داد که گواهینامه بین المللی داشته باشید.
۶. شرکت‌های بیمه برای تحت پوشش قرار دادن رانندگان وسایل نقلیه‌ای که در خارج از کشور راننده می‌شوند، به یک گواهینامه بین المللی نیاز دارند.

فهرست کشورهای پذیرنده گواهینامه بین المللی یک ساله

کشورهای پذیرنده گواهینامه بین المللی

فهرست کشورهای پذیرنده گواهینامه بین المللی سه ساله

مدت زمان صدور و دریافت گواهینامه ؟

بعد از تکمیل ثبت نام در این سایت حداکثر بعد از 7 روز کاری گواهینامه درب منزل تحویل داده میشود این مدت زمان فقط از طریق ثبت نام در این سامانه می باشد.

مشاهده نمونه گواهینامه بین المللی

unwto
ait
fia
logo (3)
پشتیبانی