عملکرد ضعیف در پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری / کمتر از نصف متقاضیان وام گرفتند!

آمار هشت ماهه سال 1401 حاکی از آن است که تنها 46 درصد متقاضیان وام ازدواج و 40 درصد از واجدان شرایط وام فرزندآوری، این تسهیلات را دریافت کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، هفته گذشته بود که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی عملکرد دوات سیزدهم در زمینه پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری در هشت ماهه سال 1401 را بررسی کرد.

دریافت وام ازدواج و فرزندآوری در سال جاری به یکی از چالش‌های واجدان شرایط این وام‌ها تبدیل شده بود، زیرا بسیاری از آنها با وجود اینکه طبق قانون می‌توانستند این تسهیلات را دریافت کنند، اما به دلایل مختلف به حق خود نمی‌رسیدند.

از سوی دیگر، دولت و بانک مرکزی بارها با استناد به آمار وام‌های پرداختی، به تمجید از عملکرد خود می‌پرداختند. بررسی گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس تا حدودی عملکرد دولت در پرداخت وام‌های ازدواج و فرزندآوری را توضیح می‌دهد.

کمتر از نصف متقاضیان وام گرفتند!

بررسی اجمالی گزارش مرکز پژوهش‌ها، حاکی از عملکرد غیرقابل قبول دولت در زمینه پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری است.

به طوری که از میان یک میلیون و 155 هزار نفر متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج تنها 46 درصد از این افراد موفق به دریافت آن شده‌اند.

از میان این ثبت‌نام‌کنندگان، وام بیش از 135 هزار نفر در انتظار تعیین شعبه است و 23 هزار و 518 نفر نیز در انتظار پذیرش توسط شعبه بانکی هستند. حدود 60 هزار نفر هم با وجود تکمیل مدارک، هنوز نتوانستند وام خود را دریافت کنند.

همچنین دولت رئیسی، درحالی بارها بر افزایش پرداخت وام ازدواج تاکید کرده است که طبق این گزارش، در‌ هفت ماهه نخست سال 1400 حدود 66 درصد متقاضیان، موفق این وام را دریافت کرده بودند که بسیار بیشتر از درصد سال جاری است.

از سوی دیگر، یک میلیون 283 هزار نفر در هشت ماه نخست سال 1401 برای دریافت وام فرزندآوری ثبت کردند و تنها 40 درصد از آنها این وام را دریافت کردند.

کدام استان بیشترین وام را پرداخت کرد؟

گزارش مرکز پژوهش‌ها، دسته‌بندی وام‌ها ازدواج پرداخت شده به تفکیک استان، نشان می‌دهد که ایلامی‌ها در مقایسه با دیگر استان‌های کشور بیشترین وام را نسبت به تعداد ثبت‌نام‌کنندگان گرفته‌اند. به طوری که 59 درصد از متقاضیان وام ازدواج در این استان، وام خود را دریافت کرده‌اند. یزد و قم نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

از سوی دیگر، در استان آذربایجان غربی، تنها 36 درصد از متقاضیان وام ازدواج موفق به دریافت آن شده‌اند و این استان بیشترین نسبت متقاضیان در صف را داراست.

بانک‌های ایلام در زمینه پرداخت وام فرزندآوری نیز نسبت به باقی استان‌ها پیشگام بودند و این وام را برای 58 درصد از متقاضیان تامین کرده‌اند. با این وجود، استان خوزستان با ثبت رقم 27 درصد، ضعیف‌ترین عملکرد را در پرداخت وام فرزندآوری را به نام خود زده است.

گفتنی است که بانک‌های استان آذربایجان غربی در زمینه وام فرزندآوری نیز ضعیف عمل کرده‌اند و پس از خوزستان در رده بعدی کمترین میزان پرداخت این وام قرار دارند.

چند نفر وام ازدواج 150 میلیونی گرفتند؟

یکی از نکات قابل توجه گزارش مرکز پژوهش‌ها، مربوط به وام‌های ازدواج پرداختی به تفکیک سن وام‌گیرندگان است.

در هشت ماه نخست امسال، بیش از 250 هزار فقره وام به زوج‌هایی پرداخت شد که مرد کمتر از 25 سال و زن کمتر از 23 سال سن داشتند. به این ترتیب، این افراد وام 150 میلیون تومانی را دریافت کرده‌اند. اما تعداد زنان دریافت‌کننده وام 150 میلیون تومانی نزدیک به دو برابر تعداد مردانی است که این وام را دریافت کرده‌اند. به عبارت دیگر نیمی از این زنان با مردان بیش از 25 سال ازدواج کرده‌اند.

آمار پرداخت وام ازدواج به تفکیک سن
آمار پرداخت وام ازدواج به تفکیک سن

109 میلیارد تومان وام به زوج‌های بالای 50 سال!

نکته تعجب‌برانگیز بررسی وام‌های ازدواج به تفکیک سن آن است که در مدت بررسی شده، 914 فرد بالای 50 سال وام ازدواج دریافت کردند که 296 نفر از آنها بیش از 60 سال سن داشتند. در واقع 109 میلیارد تومان از کل وام‌های ازدواج به افراد بالای 50 سال پرداخت شده است. این درحالی است که بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، پرداخت وام ازدواج به افراد بالای 50 سال با توجه به ریسک ازدواج یا طلاق صوری در این افراد، ممنوع شده است!

مرکز پژوهش‌های مجلس در این باره تاکید کرده است که با وجود اعتقاد بانک مرکزی مبنی بر آنکه این موضوع، به دلیل باز ماندن برخی از پرونده‌های پرداخت وام از سال‌های گذشته است اما راستی‌آزمایی ازدواج‌ها با توجه به سنگینی صف‌های دریافت وام ضروری است.

منبع : تجارت‌نیوز

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
Share this Article
Leave a comment
پشتیبانی