ثبت نام نوبت دهی تعویض پلاک از طریق واتساپ – راهنمای تعویض پلاک

( کلیک کنید ) ” style=”flat” color=”juicy-pink” size=”lg” align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Fapi.whatsapp.com%2Fsend%3Fphone%3D989194601434%26text|rel:nofollow”]

در گذشته، افرادی که قصد تعویض پلاک خودرو و یا موتور سیکلت را داشتند می بایست برای ارائه درخواست خود، به صورت حضوری به مراکز مربوط به تعویض پلاک شهر مورد نظر خود، مراجعه می کردند و زمان زیادی را صرف ایستادن در صف های طولانی مراکز تعویض پلاک برای تعویض پلاک وسیله نقلیه خود، سپری می کردند.

پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، برای کاهش مراجعات حضوری افراد جهت تعویض پلاک وسیله های نقلیه خود، در مراکز تعویض پلاک، روشی نوین را برای نوبت دهی اینترنتی جهت تعویض پلاک وسیله های نقلیه در اختیار متقاضیان این مراکز، قرار داده است.

در ادامه، برای راهنمایی جامع کاربران، در رابطه با نحوه ورود به سامانه نوبت دهی تعویض پلاک nobatdehi.epolice.ir، ثبت نام در این سایت، جدول زمان بندی رزرو نوبت و همچنین، راهنمای دریافت نوبت برای مراجعه به مراکز تعویض پلاک، مطالبی آورده شود.

( کلیک کنید ) ” style=”flat” color=”juicy-pink” size=”lg” align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Fapi.whatsapp.com%2Fsend%3Fphone%3D989194601434%26text|rel:nofollow”]

تعویض پلاک اینترنتی در تمامی مراکز فک پلاک تهران از شهریور 99، به منظور حفظ سلامت مراجعین در راستای ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجرایی شده است. از این رو برای دریافت نوبت دهی تعویض پلاک با مراجعه به سامانه مربوطه و ثبت نام فک پلاک اینترنتی، اقدام به رزرو نوبت کنید. توجه داشته باشید در صورت حضور در این مراکز فاصله گذاری اجتماعی را رعایت فرمایید تا از ازدحام افراد جلوگیری شود.

نوبت‌دهی تعویض پلاک 

تا پیش از شیوع بیماری کووید-۱9، روند نوبت‌گیری جهت فک پلاک، به‌صورت مراجعه حضوری خریدار و فروشنده به نزدیک‌ترین مرکز موجود در شهر محل سکونت خریدار انجام می‌شد. کافی است یک ‌بار به مراکز مربوطه مراجعه کرده باشید تا از کثرت مراجعه‌کنندگان و میزان ازدحام افراد در این مراکز مطلع باشید.

بر اساس اعلام رئیس مرکز شماره‌گذاری ناجا، از تاریخ 19 شهریور 99 به بعد، با توجه به شیوع پاندمی کرونا و لزوم توجه به اصل فاصله‌گذاری اجتماعی، پذیرش مراکز تعویض پلاک و دریافت وقت و شماره‌گذاری خودرو و موتورسیکلت در تهران، فقط به‌صورت اینترنتی انجام گرفته است.

در بیانیه این مرکز آمده است که پروسه ثبت‌نام تعویض پلاک و نوبت‌ دهی آن، کاملاً اینترنتی خواهد بود و شهروندان از مراجعه حضوری به مراکز تعیین‌شده اکیداً خودداری کنند. هم‌چنین متقاضیان باید دقت داشته باشند که خودروهای دارای پلاک زوج، در روزهای زوج و خودروهای دارای پلاک فرد، در روزهای فرد در مراکز فک پلاک پذیرش می‌شوند.

بر اساس اعلام این مرکز، از ابتدای مهرماه 99 علاوه بر استان تهران، استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان رضوی، فارس، گیلان، کرمانشاه، البرز، یزد و قم نیز به سامانه نوبت‌دهی اینترنتی متصل شده‌اند. در ادامه، به تشریح فرایند نوبت‌دهی اینترنتی تعویض پلاک خواهیم پرداخت و مراحل نوبت‌گیری جهت این کار را با هم مرور خواهیم کرد.

( کلیک کنید ) ” style=”flat” color=”juicy-pink” size=”lg” align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Fapi.whatsapp.com%2Fsend%3Fphone%3D989194601434%26text|rel:nofollow”]

نوبت دهی تعویض پلاک اینترنتی

 • برای نوبت‌گیری، ابتدا باید وارد سامانه اینترنتی نوبت دهی در اینجا شوید.
 • در اولین مرحله و پیش از هر اقدامی، باید در سامانه تعویض پلاک ثبت‌نام کنید.
 • بر اساس انتخاب استان، شهر و نوع وسیله نقلیه، جستجوی مراکز انجام می‌شود و در ادامه، لیست تمامی مراکزی را که ظرفیت نوبت‌دهی را برای فک پلاک اینترنتی در شهر مورد‌نظر دارند، نمایش داده می‌شود

2

 • با انتخاب مرکز مورد‌نظر، روز و ساعات‌ قابل‌انتخاب برای مراجعه حضوری دیده می‌شود.
 • در مرحله آخر، با ثبت ﭘﻼک نصب‌شده ﻓﻌﻠﯽ، (پلاک ﻓﺮوﺷﻨﺪه) مدارک لازم برای فک پلاک مشاهده و با انتخاب دکمه ثبت، نوبت‌دهی اینترنتی انجام می‌شود.

دریافت نوبت اینترنتی تعویض پلاک با موفقیت انجام شد.​

راهنمای تعویض پلاک اینترنتی

 • مراجعه حضوری خریدار و فروشنده یا نماینده قانونی آن‌ها (وکیل) همراه با خودروی معامله‌شده در تاریخ مقرر به مرکز فک پلاک مربوطه، الزامی است.
 • پس از نوبت‌ دهی اینترنتی در سامانه مربوطه، خریدار و فروشنده باید برای تکمیل فرایند، در روز و ساعت مقرر، همراه با اصل شناسنامه و کارت ‌ملی خریدار و فروشنده، اصل سند مالکیت خودرو و کارت خودرو به مرکز مشخص‌شده مراجعه کنند.
 • لازم به ذکر است که در صورت مفقودی سند‌ مالکیت خودرو، درج یک نوبت آگهی در روزنامه‌های کثیر‌الانتشار در این خصوص، الزامی است و فرایند مراکز تعویض پلاک، بعد از سپری‌‌شدن ده روز از تاریخ درج آگهی فوق، امکان‌پذیر است.
 • ارائه مدارک احراز محل سکونت خریدار شامل سند مالکیت یا اجاره‌نامه معتبر به ‌نام شخص خریدار، همسر، پدر یا مادر وی هنگام مراجعه حضوری، الزامی است.
 • در صورت عدم احراز محل سکونت خریدار توسط مرکز فک پلاک، خریدار ملزم به ارائه مدارک تکمیلی مانند دفترچه تأمین اجتماعی، معرفی‌نامه از کارگزینی محل خدمت با درج آدرس منزل برای کارکنان دولتی یا معرفی‌نامه از آموزش‌ و‌ پرورش منطقه محل سکونت فرزندان با درج آدرس منزل خواهد بود.

قوانین و مقررات سامانه نوبت‌ دهی تعویض پلاک

در حال حاضر، هر فرد تنها مجاز به انتخاب یک نوبت در مراکز مربوطه است و در صورت عدم مراجعه در روز و ساعت مقرر، نوبت متقاضی به‌صورت خودکار باطل می‌شود.

لازم‌ به ذکر است که در صورت عدم مراجعه متقاضی در نوبت ثبت‌شده جهت فک پلاک، رزرو و دریافت نوبت آتی برای وی با محدودیت‌هایی مواجه خواهد شد؛ لذا در صورت انصراف از مراجعه در تاریخ مورد‌نظر، متقاضی باید پیش از سر‌‌رسید مقرر، نسبت به لغو نوبت دریافت‌شده از طریق حساب کاربری خود در سامانه مربوطه اقدام کند. خریدار باید قبل از انجام رزرو و نوبت‌گیری، نسبت به تکمیل مدارک احراز محل سکونت خود (که در بخش قبلی به آن‌ها اشاره شد) اطمینان حاصل کند.

هنگام مراجعه حضوری، اطلاعات ثبت‌شده در سامانه مربوطه، با شخص مراجع مطابقت داده خواهد شد و تنها با ارائه مدارک هویتی متقاضی به‌همراه خودرو با شماره پلاک ثبت‌‌شده، مجوز ورود به مرکز داده می‌شود.

درنهایت، لازم به یاد‌آوری است که با توجه به لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، از ورود اشخاص همراه خریدار و فروشنده به مراکز جلوگیری خواهد شد؛ هم‌چنین ورود افراد بدون داشتن ماسک نیز ممنوع است. لازم به ذکر است که قبل از ورود به پارکینگ، غربال‌گری و تب‌سنجی مراجعین نیز انجام می‌شود؛ لذا در صورت مشاهده علائم بیماری، از مراجعه به مراکز تعویض پلاک جداً خودداری فرمایید.

نوبت دهی تعویض پلاک

نوبت دهی تعویض پلاک

نوبت دهی و ثبت نام تعویض پلاک در حال حاضر به صورت اینترنتی انجام می‌شود، این کار از طریق سامانه نوبت دهی صورت می‌گیرد.
پلیس راهنمایی و رانندگی برای کاهش مراجعات حضوری در مراکزتعویض پلاک، این سامانه را در نظر گرفته است.
با توجه به راه اندازی این سامانه افراد باید به سایت نوبت دهی تعویض پلاک مراجعه و ثبت نام کنند.

ثبت نام تعویض پلاک

متقاضیان باید برای مراجعه حضوری به مراکز تعویض پلاک، ابتدا در سامانه تعویض پلاک ثبت نام کنند، سپس نوبت بگیرند.

سامانه تعویض پلاک خودرو_ سایت نوبت دهی

سامانه تعویض پلاک خودرو

برای ثبت نام باید به سایت نوبت دهی به آدرس nobatdehi.epolice.ir مراجعه کنید و مراحل ثبت نام را انجام دهید.
این سامانه این امکان را به شما می‌دهد که به راحتی و بدون گذراندن وقت اضافه نوبت خود را ثبت کرده و در زمان مشخص برای تعویض پلاک اقدام کنید.

سایت تعویض پلاک اینترنتی به آدرس nobatdehi.epolice.ir همان سامانه ای است که افراد باید برای دریافت نوبت تعویض پلاک به آن مراجعه کنند.

مراحل ثبت نام در سایت نوبت دهی تعویض پلاک

 1. ورود به سامانه نوبت دهی اینترنتی مراکز شماره گذاری پلاک
 2. انتخاب استان، شهر، نوع خدمت و وسیله نقلیه
 3. مشاهده لیست مراکز تعویض پلاک شهر مورد نظر
 4. انتخاب مرکز مورد نظر و انتخاب روز و ساعت مراجعه

مراحل تعویض پلاک خودرو

مراحل تعویض پلاک خودرو

هزینه تعویض پلاک

هزینه تولید، فک و نصب پلاک که به‌ طور مستقیم توسط کارگزار یا پیمانکار وصول می‌شود، ۱۵۰ هزار تومان است. مبلغ ۱۰۰ هزار تومان نیز صرف عوارض دولتی می‌شود که به حساب خزانه دولت واریز خواهد شد.
به عبارت دیگر مالکان خودروها برای تعویض پلاک باید هزینه پایه ۲۵۰ هزار تومان را پرداخت کنند.

تعویض پلاک خودرو صفر بدون کارت ماشین

تعویض پلاک خودرو صفر

اگر کارت خودرو به اداره پست ارسال شده باشد، این کار شدنی نیست ولی چنانچه کارت در اداره راهنمایی و رانندگی باشد بدون کارت می‌توان نقل وانتقال تعویض پلاک را انجام داد.

مالیات تعویض پلاک خودرو

مالیات تعویض پلاک خودرو

هنگامی که شخصی قصد فروش خودرو را دارد ابتدا باید مالیات ماشینش را پرداخت کند سپس پلاک را تعویض نماید.
این کار باعث می‌شود کسی نسبت به مالیات خودرو خود بی اهمیت نباشد.

برای اطلاع کامل از مالیات تعویض پلاک حتما مقاله مالیات نقل و انتقال خودرو را مطالعه کنید.

هزینه تعویض پلاک با خریدار است یا فروشنده؟

براساس قانون خرید و فروش خودرو، این هزینه بر عهده خریدار است و فردی که قرار است پلاک جدید به نام او باشد، باید هزینه را پرداخت کند.

چرا و چه زمانی نیاز به تعویض پلاک است؟

دلیل تعویض پلاک

با توجه به این  که در صورت هرگونه تخلف پلیس راهور کسی که ماشین و پلاک به نام اوست را متخلف می‌داند، (به جز شرایطی که فرد دیگری، که در حال رانندگی است توسط پلیس راهنمایی و رانندگی رویت یا دستگیر شود) هر چه سریع‌تر تعویض پلاک صورت بگیرد بهتر است.
برای تعویض پلاک زمان خاصی در نظر گرفته نشده است اما توصیه می‌کنیم هر چه سریع تر پلاک خودرو را تعویض کنید تا به مشکل برخورد نکنید.

تعویض پلاک خودرو با برگه سبزخودرو

در صورتی که کارت خودرو گم یا مفقود شده باشد با برگه سبز و سند خودرو می‌توانید تعویض پلاک انجام دهید.

مدارک لازم برای تعویض پلاک

مدارک لازم برای تعویض پلاک

مدارکی که فروشنده خودرو باید به همراه داشته باشد:

 • اصل کارت ماشین
 • اصل سند خودرو
 • اصل سند مالکیت خودرو ( برگ سبز)
 • اصل شناسنامه و کارت ملی صاحب خودرو (یا وکیل قانونی)
 • برگه تسویه حساب خلافی و عوارض خودرو
 • اصل بیمه‌نامه‌های خودرو ( ثالث و بدنه)
 • اصل آخرین کارت معاینه فنی خودرو
 • ارائه برگه‌های پرداخت بهای انتقال پلاک

مدارکی که خریدار خودرو باید به همراه داشته باشد:

 • اصل شناسنامه و کارت ملی
 • اصل و کپی مدارک احراز محل سکونت (اجاره‌نامه، سند منزل و …)
 • حضور خریدار یا نماینده قانونی

مزایای تعویض پلاک اینترنتی

ازآن‌جایی‌که مراکز فک پلاک یکی از شلوغ‌ترین و پرازدحام‌ترین مکان‌ها بودند، شیوع ویروس کرونا این مراکز را به تعطیلی کشاند که موجب بروز مشکلات بسیاری برای مشتریان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی کشور شد. تجربه آنلاین‌شدن فرایند ثبت درخواست تعویض پلاک به‌عنوان راه‌حلی سودمند، از سویی مانع از ازدحام جمعیت در مراکز مربوطه و بالارفتن ریسک انتقال بیماری می‌شود و از سوی دیگر، از اتلاف وقت مالکان و خریداران در صف‌های طولانی جلوگیری می‌کند.

نوبت دهی کدام مرکز تعویض پلاک، اینترنتی است؟

به‌دلیل محدودیت‌های کرونا، هم‌اکنون در اغلب شهرهای کشور نوبت دهی مراکز تعویض پلاک، تنها به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود.

تعویض پلاک اینترنتی چگونه است؟

برای این کار به سامانه رسمی نوبت دهی تعویض پلاک که در این مقاله مراحل استفاده از آن به‌طور کامل شرح داده شده، مراجعه کنید.

نوبت دهی تعویض پلاک از چه تاریخی اینترنتی شده است؟

از 19 شهریور 1399 به بعد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 202 میانگین: 5]

Share this Article
Leave a comment
پشتیبانی