آموزش ثبت نام در سامانه سجام

تمامی مراحل جهت ثبت نام سجام و دریافت کدبورسی سجام بصورت تصویری توضیح داده شده است. با یک بار ثبت نام و احراز هویت سجام می توانید به تمامی سرویس های بازار سرمایه دسترسی داشته باشید. در مراجعات خود به نهادهای مالی اعم از کارگزاری، صندوقهای سرمایه گذاری و … نیاز به احراز هویت مجدد نخواهید داشت. تمامی افراد و شرکت هایی که در بازارسرمایه ایران فعالیت دارند و یا قصد ورود به بازار بورس تهران را دارند، باید در سامانه سجام که متعلق به شرکت سپرده گذاری مرکزی است، ثبت نام نمایند.

آموزش تصویری ثبت نام در سجام

جهت ثبت نام در سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان باید مراحل زیر را طی کنید:

۱- شروع ثبت نام و ورود به سایت

۲- تکمیل اطلاعات و فرم‌ها

۳- تائید اطلاعات و دریافت کد پیگیری

۴-انجام احراز هویت غیر حضوری یا حضوری

شروع ثبت نام

ابتدا به سامانه سجام sejam.ir مراجعه کرده و بر روی گزینه “ثبت نام در سامانه سجام” کلیک کنید.

در ادامه پیام زیر نمایش داده می‌شود که گزینه “متوجه شدم” را کلیک کنید.

شروع ثبت نام و آموزش ثبت نام سامانه سجام

ثبت شماره همراه و کد ملی

شماره تلفن همراه مربوط به خود را بدون صفر وارد کنید(شماره تلفن همراه حتما به نام خود شخص ثبت نام کننده باشد. از ثبت شماره هایی که به نام شخص ثبت نام کننده نیست پرهیز نمایید. برای افراد زیر 18 سال میتوان از شماره موبایل ولی یا قیم استفاده نمود.) پس از وارد کردن کد امنیتی، بر روی “دریافت کد تأیید” کلیک کنید,در این مرحله کد تایید برای شما ارسال میگردد.

ثبت شماره همراه و کد ملی ثبت سجام

کد تایید پیامک شده، نوع مشتری، کد ملی و کد امنیتی را وارد کنید؛ سپس گزینه “تأیید” را کلیک نمایید. (نوع مشتری حقیقی برای افراد و حقوقی برای شرکت ها است.)

کد تایید sejam.ir

پرداخت هزینه

هزینه ثبت نام در سجام جهت ایجاد کد سهامداری و تخصیص اتوماتیک دارایی ۱۰,۰۰۰ تومان کارمزد در نظر گرفته شده است که با یکی از درگاه های پرداخت بانک باید آنلاین پرداخت نمایید.

پرداخت کارمزد و هزینه سجامی شدن

ثبت اطلاعات شخصی مشتری

در مرحله بعد اطلاعات دقیق مشتری/ نماینده را وارد نمایید. (نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، شماره شناسنامه، شماره ملی، محل صدور شناسنامه، محل تولد، سری و سریال شناسنامه، کدپستی محل سکونت و جنسیت خود را وارد نمایید). وارد کردن قسمت های * دار الزامی می باشد.

ثبت اطلاعات شخصی مشتری تارنمای سجام

ثبت اطلاعات ارتباطی

برای مرحله بعد باید اطلاعات مورد نیاز در مورد راه های ارتباطی با خود را مشخص و وارد کنید. در این قسمت باید آدرس و شماره های تماس را وارد کنید. (کشور، استان، شهر، خیابان، ایمیل، تلفن ثابت، تلفن همراه و … را تکمیل کنید.)

ثبت اطلاعات ارتباطی در sejam

درج کد سهامداری

در این قسمت باید نوع بورس را مشخص کنید.(مشتریان عادی بورس فرابورس را انتخاب کنند.) کد سهامداری خود را به لیست مشخص شده اضافه کنید.(این قسمت اختیاری است ، در صورتی که قبلا کد بورسی نداشته اید یا فراموش کرده اید، اصلا نیازی به تکمیل این بخش نیست.)

درج کد سهامداری سجآم

ثبت اطلاعات شغلی

سپس بایستی اطلاعات مربوط به شغل و کسب و کار خود را در این فرم سایت سجام وارد کنید. (در صورتی که خانه دار هستید اطلاعات منزل را ثبت کنید. در صورتی که برای فرزند خود ثبت نام میکنید اطلاعات خانه تکمیل شود. میتوانید از انتخاب شغل آزاد یا بیکار یا دانش آموز استفاده کنید.)

ثبت اطلاعات شغلی سایت سِجام

ثبت اطلاعات حساب بانکی

در این مرحله از ثبت نام سامانه سِجام ، اطلاعات شماره حساب بانکی خود را وارد کنید. حساب باید مختص شما باشد زیرا که سجام حساب مشترک را قبول نمی‌کند.(سود تقسیم شده به سهام معمولا به این حساب واریز می گردد.) در این قسمت نام بانک، شماره حساب و شماره شبا ضروری میباشد.

ثبت اطلاعات حساب بانکی در سجام

تأیید تعهدات

در قسمت تعهدات سجام، اطلاعات وارد شده خود را تأیید کنید و تیک “میپذیرم” را بزنید و ذخیره کنید.

تأیید ثبت نام سجام

مراحل ثبت نام اولیه در سجام به پایان رسید. حال باید منتظر پیامک محل و زمان احراز هویت باشید. پس از دریافت کد ۱۰ رقمی بوسیله پیامک با مراجعه دفاتر پیشخوان یا دفاتر کارگزاری و یا بصورت غیر حضوری مراحل احراز هویت خود را تکمیل کنید.

ویرایش اطلاعات سجام

در صورتی که اطلاعات شما نقص داشته باشد یا اشتباه باشد پس از ثبت نام پیامکی با عنوان اطلاعات هویتی مورد تایید نمی باشد برای شما ارسال می شود. شما میبایست مجدد وارد سایت سجام  https://profilesejam.csdiran.com شوید و گزینه ویرایش اطلاعات را بزنید. با طی کردن مجدد گام‌های اول و دوم، تمامی اطلاعات وارد شده از سوی شما نمایش داده خواهد شد و شما می‌ توانید تمامی اطلاعاتی را که مدنظر شما است ویرایش نمایید. در صفحه باز شده اطلاعات هویتی خود را با شناسنامه و کارت ملی خود چک و اصلاح نمایید. در صورتی که مشکل شما برطرف نشد میتوانید با کارشناسان شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه به شماره 1569 تماس بگیرید.

آموزش ویدئویی ثبت نام در سامانه سجام

سامانه سجام، سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان می باشد. در این سه فیلم مراحل ثبت نام را مشاهده فرمایید.

ثبت نام در سامانه sejam برای افراد حقیقی

 مراحل ثبت نام افراد حقیقی در این ویدئو نمایش داده شده است.

ثبت نام در سایت سِجام به عنوان نماینده قانونی

نماینده قانونی یک فرد می تواند برای وی اطلاعاتش را وارد نماید. مراحل این ثبت نام در ویدئو نشان داده شده است. 

ثبت نام سجام برای افراد حقوقی

مراحل ثبت نام افراد حقوقی در این ویدئو نمایش داده شده است.

فرایند ثبت نام سِجام:

فرایند ثبت نام در سامانه سجام

سوالات متداول جهت ثبت نام در سجام

هزینه ثبت نام چقدر است؟
هزینه ثبت‌نام آنلاین مبلغ ۱۰ هزار تومان است. احراز هویت سجام نیز در کارگزاری‌ها رایگان است ولی اگر به دفاتر پیشخوان برای احراز هویت مراجعه کنید حدود 15 هزار تومان باید بپردازید.

در صورت فراموشی شماره پیگیری سجام چکار کنیم؟
در سایت sejam.ir بر روی گزینه ” بازیابی کد پیگیری ” کلیک کنید. کد رهگیری ده رقمی شما مجددا پیامک میشود. ( بازیابی کد پیگیری برای افرادی است که کد پیگیری 10 رقمی را فراموش کرده اند.)

برای احراز هویت الکترونیکی یا حضوری سامانه سجام، چکار کنیم؟
در صفحه آموزش احراز هویت سجام میتوانید روش احراز هویت را مطالعه فرمایید.

آیا برای دریافت سود سهام عدالت در سامانه سجآم ثبت نام کنیم؟

بله . جهت دریافت سود سهام عدالت نیز باید ثبت نام نموده و احراز هویت شوید.

کسانی که قبلا کد بورسی گرفته اند و در کارگزاری خود کار میکنند نیاز به ثبت نام سِجام دارند؟
بله همه افرادی که کد بورس دارند و قبلاً توسط کارگزاری احراز هویت شده‌اند باید یک‌بار در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شوند.

آیا د صورت ثبت نام نکردن احتمال غیر فعال شدن کدسهامداری وجود دارد ؟

این احتمال وجود دارد که کدبورس شما توسط شرکت سپرده گذاری مسدود شود. در صورت عدم ثبت نام ریسک غیرفعال شدن کد سهامداری شما در تمامی کارگزاری‌ها وجود دارد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

Share this Article
1 Comment
پشتیبانی